Fototapety / Instrukcje / Rodzaje Fototapet

Aplikacja fototapety lateksowej

Fototapeta lateksowa to najtańsze medium na którym można wydrukować swój ulubiony obraz, grafikę czy fotografię. Jednak do pełni sukcesu musimy dobrze poznać zasady aplikacji tych tapet. Są one najtańsze- ale zarazem najbardziej wymagającym materiałem do tapetowania.

Prawidłowe przygotowanie podłoża przed instalacją tapety jest najważniejszą czynnością oraz warunkiem koniecznym dla uzyskania dobrego efektu końcowego, dlatego też należy tę czynność wykonywać niezwykle starannie.


żródło:https://www.youtube.com/watch?v=eLtfYDRUwlE

Przygotowanie ściany:  ściana, na której planujemy przykleić́ fototapetę̨ musi być czysta, sucha, lekko chłonna oraz odpowiednio przygotowana:

 • ściana świeża, pokryta gładzią gipsową, płytą kartonowo-gipsową lub innymi chłonnymi materiałami budowlanymi musi być zagruntowana specjalnym środkiem gruntującym (lub rozwodnionym klejem do tapet)    min. na 2 godziny przed aplikacją. Należy zwrócić uwagę, aby środek gruntujący wsiąkł w podłoże, a nie zostawił warstwy na powierzchni, która może spowodować osłabienie kleju,
 • ściana pokryta farbą – należy ją odłtuścić, umyć mydłem malarskim, a w przypadku grubej warstwy farby         (np. silikonowej, zmywalnej) przetrzeć papierem ściernym (aby zwiększyć przyczepność kleju do podłoża)
 • ściana pokryta tapetą – należy usunąć wszystkie warstwy starej tapety. Jeżeli po zdjęciu tapety są zauważalne jakieś uszkodzenia ściany, należy je naprawić, a następnie całą ścianę zagruntować.

Przygotowanie fototapety:

Przed przystąpieniem do klejenia należy bezwzględnie sprawdzić stan fototapety. W celu oceny stanu tapety i jej zgodności z oczekiwaniami najlepiej rozłożyć obok siebie na suchej i czystej powierzchni wszystkie jej pasy
(zadrukiem do góry). Jeżeli tapeta składa się z kilku brytów, należy sprawdzić, czy zgadza się wzór, oraz czy nie różni się kolorystyka lub gramatura poszczególnych fragmentów na łączeniach.

Tapety i kleje

Do tapet na podłożu papierowym można użyć kleje METYLAN SPECIAL / METYLAN OVALIT T / METYLAN EXTRA / METYLAN NP POWER GRANULAT PLUS

Narzędzia:

 • drabina
 • stół na którym będziemy nanosić klej na tapetę
 • wiaderko na klej i wodę
 • szczotka do tapet lub gumowy wałek – te narzędzie ułatwia nam wyrównywanie tapety
 • pion – pozwoli nam wyznaczyć idealny pion ściany
 • miarka – ta zawsze się przyda:)

 ABC NAKLEJANIA TAPET – tapeta lateksowa klejowa

 Uwaga –  w przypadku tapety o podłożu papierowym – klej nakładamy na tapetę i ścianę!

 1. Tapetowanie zaczynamy od rozplanowania ułożenia brytów na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi).
 2. Przed rozpoczęciem właściwego klejenia, do położenia pierwszego brytu konieczne jest zaznaczenie na ścianie pionu.
 3. Nakładamy klej na tapetę. Przy nakładaniu kleju należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne pokrycie brzegów tapet. Nie należy nakładać zbyt dużej ilości kleju oraz pokrywać klejem więcej, niż jednego brytu w danym momencie.
 4. Pasek tapety ostrożnie składamy stronami posmarowanymi klejem do środka tak, aby cała posmarowana klejem powierzchnia była niewidoczna i nie miała styczności z powietrzem, co mogłoby spowodować jej wyschnięcie. Należy uważać, aby nie zrobić zagnieceń na zgięciu tapety. Mogą być one widoczne po ułożeniu tapety.
 5. Pozostawiamy tapetę do 5 min w celu nasiąknięcia. W tym czasie pasy ulęgają pęcznieniu, co może powodować rozszerzenie tapety do ok. 1 cm na szerokości brytu.
 6. Pasy tapety należy kłaść od góry ściany, w ten sposób, aby jedna ze złożonych jeszcze części swobodnie opadała w dół. Następnie należy bardzo dokładnie dopasować wzór do naklejonego poprzednio brytu.
 7. Wszystkie brzegi tapet są firmowo przycięte i powinny być łączone na styk!
 8. Usuwamy pęcherzyki powietrza za pomocą wałka lub miękkiej szczotki.
 9. Usuwamy nadmiar kleju lekko wilgotną i czystą gąbką, gdyż wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety. Należy to czynić po nałożeniu każdego pasma tapety, aby klej nie wysechł. W żadnym wypadku nie należy trzeć wielokrotnie w tym samym miejscu i nie używać chemicznych środków czystości.

 

deKEA s.c. gwarantuje właściwą jakość produktu, ale nie ma wpływu na warunki i sposób jego zastosowania, jak również nie odpowiada za pracę Wykonawcy. Przedstawione powyżej informacje zostały podane w dobrej wierze, według aktualnego stanu wiedzy i doświadczenia praktycznego, co nie zwalnia od odpowiedzialności za wykonywanie prac zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i BHP.  Informacje i zalecenia podane w niniejszej instrukcji są oparte na naszej wiedzy i doświadczeniu.

Zapraszamy na nasze strony interentowe – www.dekea.pl

 

Dodaj komentarz